آثار خواننده‌ای که بر بام کعبه اذان گفت، شنیدنی شد

بهترین آثار استاد «سید احمد مراتب» در یک آلبوم منتشر می‌شود

آثار خواننده‌ای که بر بام کعبه اذان گفت، شنیدنی شد

موسیقی ما- «نجوای جان» شامل نمونه‌هایی از بهترین آثار استاد سید احمد مراتب با موضوع نیایش با خداوند و ستایش اهل بیت (ع) منتشر شد. این آلبوم در هفت بخش مختلف از میان آوازهای خوانده‌شده این خواننده در سال‌های گذشته گلچین و منتشر شده است.
 
اشعار این آلبوم از سعدی، غلامحسین جواهری، صغیر اصفهانی، و فؤاد کرمانی است که در دستگاه‌ها و نغماتی مثلِ  سه‌گاه، بیات ترک، افشاری، شوشتری، اصفهان و دشتی اجرا شده‌اند؛ بعضی از این قطعات در قالب مناجات و بعضی در مدح امیرالمؤمنین علی (ع) هستند.

سید احمد مراتب، اول شهریورماه سال ۱۳۳۱ در اصفهان دیده به جهان گشود. پدر و پدربزرگ او هر دو از بزرگان موسیقی آیینی و از ارادتمندان به اهل بیت (ع) بودند. در شش سالگی و پس از درخشش در آزمون قرائت قرآن، مدیر مدرسه- مرحوم عبدالحسین سپهری‌نژاد – که از شاگردان سید رحیم اصفهانی بود، به خاطر استعداد درخشان و خیره‌کننده مراتب در آواز، ردیف‌های آوازی را به او تعلیم داد؛ ایشان در هشت سالگی نیز به توصیه پدر به محضر استاد محمدرضا شمشیری راه یافت.
 
این استاد موسیقی از نخستین شاگردان تاج اصفهانی است که با جدیت، پشتکار و استعداد سرشار خود، از زبان ایشان مفتخر به لقب «دره‌التاج» شده است. همچنین او، نخستین ایرانی بود که بر بام کعبه اذان گفت. ابتدا در سال ۱۳۵۲ در حال طواف، زمانی که پرده حجر اسماعیل باز شده بود به پشت بام کعبه رفت و در آنجا مناجات حضرت علی (ع)، (لک الحمد یا ذالجود و المجد و العلی) را در دستگاه سه‌گاه اجرا کرد. سال بعد در مکه امام موسی صدر که تحت تأثیر صدای مراتب قرار گرفته بود از او تقاضا کرد بر بام کعبه اذان بگوید و بدین ترتیب به‌عنوان نخستین ایرانی بر بام کعبه به‌افتخار خواندن اذان نائل شد.
 
سید احمد، در ۱۴ سالگی وارد رادیو شد و با هنرمندانی همچون حسن کسایی، جلیل شهناز، ادیب خوانساری و تعدادی دیگر از هنرمندان همکاری داشت. او هم‌چنین مدتی با ارکستر استاد فرامرز پایور همکاری کرد؛ ولی بعد از آن بنا به دلایلی ازجمله درخواست پدرشان، ناچار به اصفهان بازگشت. این استاد آواز، برای درک هر چه بیشتر فنون و رموز و ظرایف آوازها و اشعار مذهبی از محضر اساتیدی همچون علامه جلال‌الدین همایی بهره برده است. از او بیش از ۲۰۰ مقاله و مصاحبه و شعر بر جای مانده که عمدتاً در زمینه عرفان، ادبیات، موسیقی ایرانی و آیینی و تعزیه‌خوانی است. هم‌چنین تاکنون حدود ۱۰۰۰ ساعت آواز ضبط‌شده از این استاد برجسته آواز ایرانی برجای مانده است.
 
در بخشی از یادداشت میلاد عرفان‌پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری بر این آلبوم، می‌خوانیم: «آواز و موسیقی سنتی ایران، که از مهم‌ترین میراث‌های فرهنگی ماست مرهون هنرمندان وارسته و شایسته‌ای چون استاد سید احمد مراتب است. مناجات‌خوانی و مدح‌خوانی در آواز ایرانی ریشه سترگ و محکمی دارد اما اگر نبود همت این هنرمندان دل‌باخته و خودساخته، شاید در هجوم و هیاهوی موسیقی‌های کم‌مایه به فراموشی و خاموشی درمی‌غلتید. اینک که شوربختانه به سبب کسالت‌های عارض‌شده این صدای نجیب را یارای خواندن آوازی تازه نیست، مرکز موسیقی حوزه هنری افتخار دارد در این آلبوم مجموعه‌ای از بهترین آوازهای استاد مراتب را که طی سال‌های گذشته در فضای مناجات و مدح خوانده شده، آماده‌سازی و عرضه کند. امیدواریم سایه مهربان ایشان بر سر دوستداران این هنر آسمانی، گسترده و مانا باشد.»
 
این اثر توسط مرکز موسیقی حوزه‌ی هنری تهیه شده و علاقه‌مندان از هم‌اکنون می‌توانند برای تهیه آلبوم موسیقی «نجوای جان» به‌صورت نسخه اصلی به مراکز معتبر فروش محصولات فرهنگی و هنری سراسر کشور مراجعه کنند.