سید مجتبی حسینی: مهم‌ترین دغدغه‌ی ما توجه به آسیب‌هایی است که به جامعه‌ی هنری وارد شده است

معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد درباره‌ی شرایط موجود سخن گفت

سید مجتبی حسینی: مهم‌ترین دغدغه‌ی ما توجه به آسیب‌هایی است که به جامعه‌ی هنری وارد شده است

موسیقی ما- معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی این معاونت تلاش برا ی تامین منابع با هدف حمایت از جامعه هنری به دلیل تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری است، گفت: «اولویت اصلی و مهمترین دغدغه معاونت امور هنری وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به آسیب‌هایی است که به دلیل تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری به هنرمندان و فعالان هنر وارد شده است.»
 
وی در عین حال تصریح کرد: «اصلی‌ترین فعالیت مجموعه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین منابعی است که بتوانیم حمایت‌هایی از جامعه هنری داشته باشیم. در این زمینه تشکل‌های هنری همراهی و مشارکت می‌کنند و ما هم در دولت تلاش می‌کنیم تا منابعی را برای این امر فراهم کنیم.»

سید مجتبی حسینی با اشاره به نقش هنرمندان در شرایطی که کشور درگیر شیوع ویروس کروناست، گفت: «هنرمندان و فعالان هنری در این دوره فعالانه و دلسوزانه به شیوه‌های مختلف با مردم همراهی کردند. برخی از هنرمندان با تولید و انتشار آثار یا اجرای آنلاین و هنرمندانی هم با تولید ماسک و تهیه اقلام بهداشتی و مایحتاج برای مردم سعی کردند دشواری این روزها را برای هموطنان کم کنند.»

وی افزود: «فضای مجازی در این شرایط که مردم بیشتر در خانه هستند، بیشتر مورد توجه قرار گرفت و فرصتی برای آزمون ارائه آثار در فضای مجازی شد که البته این آزمون از نظر امکان، قابلیت‌های فضای مجازی و شرایط آن در کشور ما، چگونگی اقبال مردم و مسایل اقتصادی هنر در فضای مجازی در شاخه‌های مختلف هنر با توجه به ویژگی‌های هر کدام قابل برررسی است تا  محدودیت‌ها، فرصت‌ها و ضرورت‌های فضای مجازی برای استفاده در حوزه هنر شناسایی و بررسی شود.»
 
حسینی با اشاره به فعالیت‌های معاونت امور هنری ادامه داد: «هنرمندان در تولید و ارائه آثار در این شرایط نقش اصلی را ایفا کردند و با رغبت و جدیت فعالیت کردند. پویش «مشاهنر» نیز از حرکت‌هایی است که با مشارکت هنرمندان رشته‌های مختلف شکل گرفت و آثاری را تولید و ارائه کردند. مجموعه معاونت امور هنری نیز بنابر وظیفه سعی کرد زمینه تسهیل اجرای برنامه‌هایی را فراهم کند و ادارات کل و بخش‌های مختلف این معاونت هم فعالیت‌هایی را برنامه‌ریزی و اجرا کردند.»

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به برنامه‌های حوزه موسیقی اشاره کرد و گفت: «موسیقی در این دو ماه حضور پررنگی در فضای مجازی داشت و هنرمندان آثاری را تولید و منتشر کردند. کنسرت‌های آنلاین در این شرایط بیشتر مورد توجه و تامل قرار گرفت و ملزومات و مقتضیات آن روشن‌تر شد. کنسرت‌های آنلاین نوروزخانه با مجوز و همکاری دفتر موسیقی برگزار شد و بنیاد رودکی نیز کنسرت‌های آنلاین را در تالار وحدت برگزار کرد. نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران در خانه قطعاتی را نواختند و اجرای خانگی ارکستر ملی ایران که قطعه «سبکبال» زنده‌یاد استاد حسین دهلوی را نواختند با استقبال مواجه شد و در خارج از کشور نیز بازتاب‌های مناسبی داشت.»
 
حسینی ادامه داد: «انجمن‌های موسیقی استان‌ها نیز برنامه‌هایی را در فضای مجازی برگزار کردند. کنسرت‌های آنلاین در آذربایجان شرقی، بوشهر، قشم، کرمان، کرمانشاه، هرمزگان و یزد برگزار شد. جشنواره‌های مجازی موسیقی در استان‌های خوزستان، گلستان، کرمانشاه، کردستان و بوشهر متناسب با ظرفیت‌های هر استان برگزار شد و انجمن‌های موسیقی استان‌های اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، زنجان هم برای روزهای آینده جشنواره‌های مجازی را برنامه‌ریزی کرده‌اند و مسابقه‌ها و نشست‌های مجازی موسیقی نیز در چند استان برگزار شد.»