کتابخانه‌ی ملی استرالیا قطعات فولکلور کُردی را منتشر کرد

با گردآوری و تنظیم سالار ایوبی

کتابخانه‌ی ملی استرالیا قطعات فولکلور کُردی را منتشر کرد

موسیقی ما- کتاب و سی دی «قطعات فولکلور موسیقی کُردی» با گردآوری و تنظیم سالار ایوبی (آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی عود) ، توسط کتابخانه ملی استرالیا منتشر شد. این اثر ماحصل بیش از ۲۰ سال تحقیق مستمر این آهنگ‌ساز بر روی ترانه های فولکلور کردی است.

«سالار ایوبی» درباره‌ی این اثر می‌گوید: «من این اثر را که شامل ۱۲ قطعه نوشته شده برای عود و کمانچه است، گردآوری، تدوین و تنظیم کرده‌ام و دلیل انتخاب کمانچه به عنوان ساز دوم این اثر توانایی‌های این ساز در اجرای حالت‌های سرنا و نرمه نی کُردی است. بخشی از این آثار با تنظیم متفاوت ۲۵ سال پیش در استودیو پژواک ضبط شده است و ضبط‌ مجدد آنها ر در استودیو فاکس انجام خواهد شد که از بزرگ‌ترین و معتبرترین استودیوهای جهان در عرصه موسیقی کلاسیک به شمار می‌آید.»
 
این آهنگساز و نوازنده مقیم استرالیا همچنین گفت: «آثار این آلبوم بیشتر مربوط به منطقه جغرافیایی کردستان ایران بالاخص لیلاخ، اردلان و موکریان است که من آن را به ساکنان قهوه خانه فردوسی سنندج تقدیم کرده‌ام. ساکنان این قهوه‌خانه که در میدان اصلی شهر سنندج واقع است؛ هنرمندانی محلی هستند که با رفتن به عروسی‌ها، مجالس شادی و اجرای مستمر این آثار به نگاه داشتن آنها کمک شایانی کرده اند، لیکن متاسفانه با آمدن سازهای الکترونیکی بیشتر این عزیزان خانه‌نشین شده یا تغییر شغل دادند.»
 
سالار ایوبی در پایان خاطر نشان کرد: «احساس می کنم اتفاق خیلی خوبی است که خارج از ایران، هنرمندان ایرانی بتوانند با ارگان‌های بزرگ دولتی و غیر دولتی که در زمینه فرهنگ و هنر فعال هستند همکاری کنند و بالاخص به ثبت و ماندگاری موسیقی محلی و سنتی ایران کمک کنند.»
 
ایوبی دو قطعه از این ۱۲ اثر را پیش‌تر در تهران با همکاری نوازندگان شناخته شده کشورمان ضبط کرده است و در ۱۰ اثر باقی مانده و در حال ضبط، فقط از ساز عود و کمانچه استفاده خواهد شد.