کلیه‌ی مراحل خدمات تهیه و تولید فعالیت‌های هنری از مالیات معاف شد

با تصویب مجلس و در راستای حمایت از هنرمندان، کمک به بهبود صنایع فرهنگی

کلیه‌ی مراحل خدمات تهیه و تولید فعالیت‌های هنری از مالیات معاف شد

موسیقی ما- در هفته‌ی جاری طبقِ تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کلیه‌ی مراحل خدمات تهیه و تولید فعالیت‌های هنری از مالیات معاف شد.

نمایندگان، بخش خدمات ماده ۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کرده و بر اساس بندی از این ماده، کلیه‌ی مراحل خدمات تهیه، تولید، پخش و عرضه فیلم، سریال، موسیقی و تئاتر را از پرداخت مالیات و عوارض معاف کردند.

این در حالی است که سازمان برنامه و بودجه پیش‌تر اعلام کرده بود فعالیت‌های انتشاراتی، مطبوعاتی و فرهنگی در لایحه بودجه ۹۹ از معافیت ۵۰ درصدی برخوردار است و پس از اعتراض هنرمندان و همچنین ورودِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اصلاحیه‌ای، از برقراری معافیت کامل خبر داد.

بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، یکی از بندهای پیش نویس لایحه بودجه مبنی بر این بود که «تمامی فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشمول ۵۰ درصد معافیت مالیاتی می‌باشند»، که با دستور دکتر نوبخت این بند حذف شد و از همین روی فعالیت‌های مزبور کماکان از معافیت صد درصدی برخوردار خواهند بود.

در اصلاحیه سازمان برنامه و بودجه اعلام شده که این تصمیم، به منظور حمایت از هنرمندان، کمک به بهبود صنایع فرهنگی و تقویت مشاغل فرهنگی و هنری اتخاذ شده است که تاثیر مضاعف و مهمی بر سرانه مصرف کالاها و محصولات فرهنگی نیز خواهد داشت.